Dołącz do nas

Zamki i twierdze

TWIERDZA SREBRNA GÓRA

Twierdza jest dziełem króla pruskiego Fryderyka II Wielkiego. Powstała w latach 1765-1777 w celu obrony strategicznej Przełęczy Srebrnej i była wówczas najnowocześniejszą fortyfikacją świata. Twierdza jako jedyna na Śląsku nie poddała się wojskom napoleońskim. Stąd też przylgnęło do niej miano niezdobytego „Śląskiego Gibraltaru”. W 1860 roku pełniła już funkcje turystyczne , a w czasie II wojny światowej mieścił się w niej oflag o zaostrzonym rygorze , w którym więziono polskich oficerów z kampanii wrześniowej. W 2002 roku na terenie twierdzy został utworzony Forteczny Park Kulturowy, a w 2004 roku została uznana za pomnik historii.

Czytaj więcej...

ZAMEK STOSZOWICE

Zamek był założony na planie regularnym, z wyniosłą czworoboczną wieżą, obok znajdował się dom mieszkalny oraz drewniane zabudowania gospodarcze. Obecnie w dobrym stanie.

Czytaj więcej...

RUINY ZAMKU ŚWINY

Zamek w Świnach był jedną z pierwszych murowanych warowni. W związku z budową zamku w Bolkowie, książęta świdniccy oddali warownię rodowi Świnków. W XVIII w. stracił na znaczeniu i został opuszczony. Pożar w 1876 r. obrócił budowlę w ruinę. W czasie II wojny światowej naziści urządzili w nim magazyn broni. Obecnie zachowały się mury obronne, wieże mieszkalne i baszty.

Czytaj więcej...

ZAMEK GRODZTWO

Zamek powstał prawdopodobnie na początku XVI wieku jako budowla w stylu renesansowym; początkowo należał do Hansa von Dyherna. W połowie XVIII wieku był własnością hrabiego von Promnitz, który w 1765 roku podarował go swojemu siostrzeńcowi, hrabiemu Christianowi Friedrichowi zu Stolberg-Wernigerode. Budowla pozostawała w rękach rodziny zu Stolberg-Wernigerode do 1945 roku. W 1964 roku uległa zniszczeniu w wyniku pożaru. Obecnie ruina.

Czytaj więcej...

ZAMEK NIESYTNO W PŁONINIE

Zamek z wieloboczną wieżą kamienną, wzniesioną na cyplu skalnym o długości 150 m. Zamek był jedną z głównych baz husytów i prawdopodobnie w czasie wojen uległ zniszczeniu.

Czytaj więcej...

Atrakcje turystyczne

12

Restauracje

14

Hotele

10