Dołącz do nas

Zabytki przemysłu i techniki

Kopalnia magnezytu Wiry-Wirki

Kopalnia magnezytu wybudowana w latach 60 – tych XX wieku po odkryciu niewielkiego złoża w formie żył i gniazd składa się z 3 poziomów na głębokości nie przekraczającej 100 metrów, do których prowadzi sztolnia upadowa długości 80 metrów, która swój wylot ma tuż poniżej hałdy. Wydobywany tutaj magnezyt był wykorzystywany na potrzeby budownictwa. Kopalnia nie jest udostępniana turystom.

Czytaj więcej...

Wiatrak w Wirach

Murowany XIX wieczny wiatrak, który przebudowano na cele mieszkalne.

Czytaj więcej...

Dworzec kolejowy w Świebodzicach

Pierwszy dworzec kolejowy w Świebodzicach znajdujący się przy ulicy Strzegomskiej 20 oddano do użytku wraz z otwarciem linii kolejowej z Wrocławia co nastąpiło 28.10.1843 roku. Był to dworzec czołowy, gdyż przez kolejne 10 lat linia kolejowa kończyła się właśnie w Świebodzicach. 

Czytaj więcej...

Kamienna wieża wodna w Wierzbnej

Kamienna wieża wodna z XVII wieku o wysokości 60 metrów, która dostarczała drewnianym rurociągiem wodę do klasztoru.

Czytaj więcej...

Dworzec kolejowy Świdnica Przedmieście

Dworzec kolejowy Świdnica Przedmieście, oddany do użytku wraz z otwarciem linii kolejowej Wrocław – Sobótka – Świdnica 15.08.1898 roku. W latach 1903-1904 wraz z rozbudową stacji wybudowano obecny budynek dworca, który powstał w stylu rodzimym łączącym w sobie cechy secesji oraz stylu przemysłowego. Pomimo surowej i nieregularnej formy dzięki licznym zdobieniom tworzy do dnia dzisiejszego wrażenie spójności i harmonii. W chwili obecnej budynek dworca jak i linia kolejowa do Wrocławia jest zamknięty.

Czytaj więcej...

Atrakcje turystyczne

12

Restauracje

14

Hotele

10