Manfred von Richthofen (1892-1918) – urodził się 2 maja 1892 roku w Kleinbergu, niedaleko Wrocławia (ówczesnego Breslau), na Śląsku w rodzinie arystokratycznej o bogatych tradycjach ziemskich. Był drugim dzieckiem Albrechta Phillipa Karla Juliusa Freiherr von Richthofena (1859 - 1920) i Kunigundy Freifrau von Richthofen (1868 - 1962) - przyszedł na świat po siostrze Elisabeth 'Ilse' Therese Freiin von Richthofen (1890 - 1963), a przed młodszymi braćmi Lotharem Siegfriedem Freiherr von Richthofen (1894 - 1922) i Karlem Bolkiem Freiherr von Richthofen (1903 - 1971). Jego ojciec był majorem Armii Carskiej w elitarnej jednostce kawalerii. Jak pisał później w swoich pamiętnikach Manfred – to właśnie ojciec zapoczątkował tradycje wojskowe w rodzie. Członkowie mojej rodziny, Richthofenowie, aż do chwili obecnej nie wykazali się niczym szczególnym podczas wojen. Zawsze żyli na wsi i niewielu spośród nich zdecydowało się na opuszczenie rodzinnego domu i wstąpienie do państwowej służby. Dziadek i pozostali przodkowie uparcie trzymali się rodzinnych włości wokół Wrocławia i Strzegomia i dopiero za życia dziadka wydarzyło się, że pierwszy Richthofen
- jego kuzyn - został generałem. […]Mój ojciec był pierwszym z naszej gałęzi Richthofenów, który postanowił zostać zawodowym żołnierzem. Jako młodzieniec wstąpił do korpusu kadetów, a potem dołączył do 12 regimentu ułanów. Był bardzo zdyscyplinowanym żołnierzem, ale zaczął uskarżać się na dolegliwości słuchu i w końcu musiał odejść z armii. Problemy zdrowotne pojawiły się po tym, gdy ojciec rzucił się do wody na ratunek jednemu ze swoich podwładnych, któremu groziło utonięcie[…]- pisał we wstępie swojej autobiografii Manfred. To właśnie problemy zdrowotne Albrechta Richthofena skłoniły go do odejścia z wojska na emeryturę i spowodowały, że wraz z rodziną (żoną i dziećmi) przeprowadził się w 1901 roku z Wrocławia do oddalonej o ok. 50 km Świdnicy (niem. Schweidnitz). I w tym czasie rozpoczyna się świdnicki etap Manfreda von Richthofena, który mimo iż nie urodził się w tym mieście – zawsze chętnie do niego wracał i wspominał je w swoich pamiętnikach z wielkim sentymentem.
80. zwycięstw powietrznych, jakie „Czerwony Baron” odniósł (zanim sam zginął) podczas I wojny światowej sprawiło, że przeszedł do historii jako nieustraszony i jest dziś rozpoznawalną postacią na wszystkich kontynentach. Jego legenda obecna jest w popkulturze. Pojawia się w filmach, grach komputerowych, reklamach, a nazwa „Czerwony Baron” odmieniana we wszystkich językach świata stała się światową marką, która towarzyszy wielu zróżnicowanym produktom.

Baron1  baron2  Baron6 
 Baron3  Baron4  Baron5
Baron10 Baron8  Baron 9

Atrakcje turystyczne

12

Restauracje

14

Hotele

10