Trasa Rowerowa wokół Świebodzic (Niebieska)

Trasa zróżnicowana pod względem technicznym. Wytyczona została płaskimi terenami Obniżenia Podsudeckiego i Równiny Świdnickiej oraz obszarem górzystym Pogórza Świebodzickiego i Wałbrzyskiego. Swoim zasięgiem obejmuje nie tylko obszar Świebodzic, ale i tereny sąsiednich gmin: Wałbrzycha, Świdnicy, Strzegomia oraz Starych Bogaczowic.

 

 

 

Trasa zróżnicowana pod względem technicznym. Wytyczona została płaskimi terenami Obniżenia Podsudeckiego i Równiny Świdnickiej oraz obszarem górzystym Pogórza Świebodzickiego i Wałbrzyskiego. Swoim zasięgiem obejmuje nie tylko obszar Świebodzic, ale i tereny sąsiednich gmin: Wałbrzycha, Świdnicy, Strzegomia oraz Starych Bogaczowic. Na północ i zachód od Świebodzic szlak poprowadzony jest głównie drogami polnymi i szutrowymi. Na południu biegnie przez zwarty obszar kompleksów leśnych Książańskiego Parku Krajobrazowego. Na trasie znajdują się techniczne podjazdy/zjazdy, wymagające większego wysiłku fizycznego. Dla osób mniej zaprawionych w kolarstwie proponujemy w tym miejscu podprowadzić rower.
Z centrum miasta na szlak można dotrzeć żółtym szlakiem łącznikowym biegnącym z Placu Jana Pawła II do pętli autobusowej w Lubiechowie. Trasa rozpoczyna się na Osiedlu Słonecznym (ul. Złota), skąd ruszamy stromym podjazdem w kierunku Cieszowa Górnego. We wsi kierujemy się w stronę Zamku Cisy. My jednak nie dojeżdżamy do samego zamku, tylko na rozwidleniu dróg, koło krzyża pokutnego, kierujemy się przez las w kierunku Pełcznicy. Dojeżdżamy do zbiornika wodnego na Czarcim Potoku, skąd cały czas jedziemy prosto, aż do ruin świątyni św. Anny, gdzie skręcamy w prawo, w ulicę Leśną. Razem ze szlakiem czarnym docieramy przez Osiedle Wilcza Góra, po pokonaniu stromego podjazdu, do Państwowego Stada Ogierów Książ. Tutaj szlak czarny skręca, my zaś jedziemy, tym razem ze szlakiem zielonym, do Palmiarni. Mijamy ją po prawej stronie i przemierzamy główną drogą cały Lubiechów, skąd przez las docieramy do pierwszych zabudowań Mokrzeszowa Górnego (Kończyc). W Mokrzeszowie stromo zjeżdżamy w dół, przekraczamy ruchliwą drogę Świdnica – Świebodzice. Tuż za wiejskim stadionem, koło kapliczki przydrożnej, skręcamy w lewo w polną ścieżkę, która doprowadzi nas aż do ruin Pałacu Wdów w Cierniach. Tutaj spotkamy szlak zielony, z którym przez niewielki fragment jedziemy. Za dawną bramą folwarku skręca on jednak w prawo, my zaś w lewo, a następnie w prawo i kierujemy się w stronę ruchliwej szosy Świebodzice – Strzegom, którą przekraczamy i jedziemy w kierunku Olszan. Tuż za lotniskiem Aeroklubu Ziemi Wałbrzyskiej, skręcamy w lewo w polną drogę, która doprowadzi nas do przysiółka Rzędziny. Tutaj odbijamy w lewo i kierujemy się polną drogą aż do końca zagajnika leśnego, gdzie skręcamy również w lewo w stronę Świebodzic. Wyjedziemy na dość dobrze utrzymaną polną drogę, która początkowo biegnie skrajem lasku, następnie wśród pól. Docieramy do ogródków działkowych skąd już kilkaset metrów do osiedla Piastowskiego. Spod spółdzielni mieszkaniowej ulicą Chrobrego kierujemy się w stronę ulicy Łącznej, opuszczając blokowisko. Na skrzyżowaniu z tą ulicą skręcamy w prawo i jedziemy nią aż do ruchliwej trasy Świebodzice – Dobromierz. Po drodze po lewej stronie, mijamy zabudowania świebodzickiego Starego Miasta. Przecinamy wspomnianą wyżej szosę i docieramy do ulicy Ofiar Oświęcimskich. Tutaj skręcamy w pierwszą uliczkę w prawo (ul. Pogodna), a następnie Cichą. Dotrzemy tym samym do ulicy Złotej, gdzie zaczynaliśmy wyprawę.
Opracowano na podstawie przewodnika: „Świebodzice – trasy rowerowe i piesze”, Wyd.: UM Świebodzice, Świebodzice 2009

Atrakcje turystyczne

12

Restauracje

14

Hotele

10