Pomysł na weekend

 

Kościół Pokoju w Świdnicy


W tym tygodniu zapraszamy państwa do odwiedzenia Kościoła Pokoju pw. Trójcy Świętej w Świdnicy - zabytkowy budynek sakralny wybudowany na mocy porozumień traktatu westfalskiego, zawartego w 1648 i kończącego wojnę trzydziestoletnią. Należy do świdnickiej parafii Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce.
Świdnicki Kościół Pokoju był jednym z trzech Kościołów pokoju po obiektach w Głogowie i Jaworze, na których budowę zezwolił cesarz Ferdynand III, w dziedzicznych księstwach Habsburgów na Śląsku. W księstwach tych wszystkie kościoły wybudowane przez katolików i przejęte przez protestantów wróciły do kościoła katolickiego. W księstwach będących we władaniu Piastów Śląskich, w większości ewangelików, wszystkie kościoły mogły pozostać protestanckie. Kościół Pokoju wybudowali śląscy ewangelicy - dzięki wstawiennictwu monarchii szwedzkiej katolicki cesarz (rzymski i król Niemiec) Ferdynand, dla zachowania pokoju, zezwolił w swym katolickim kraju wybudować na Śląsku trzy świątynie protestanckie.
Wcześniej zbudowano kościoły w Głogowie (1652) i Jaworze (1654-1655). Kościół w Głogowie runął w 1654, później został odbudowany, a ostatecznie spłonął w 1758. Kościół w Jaworze stoi do dziś. Kamień węgielny pod budowę kościoła w Świdnicy położono 23 sierpnia 1656 r. Autorem projektu był wrocławski mistrz budowlany Albrecht von Saebisch. Kościół zbudował świdnicki cieśla Andreas Kaemper. Pierwsze nabożeństwo w nowym świdnickim kościele odprawiono 24 czerwca 1657 r. W 1708 r., w czasie wojny północnej, kiedy sytuacja wyznaniowa ewangelików się polepszyła, znów pod naciskiem króla szwedzkiego, obok kościoła wybudowano dzwonnicę i szkołę ewangelicką. Oba budynki zachowały się do dziś. W 2001 r. Kościół Pokoju w Świdnicy został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Szczegóły dotyczące zwiedzania obiektu znajdą Państwo na stronie www.kosciolpokoju.pl  .

kosciol pokoju w swidnicy

 

 

 

 

 

Kościół Pokoju pw. św. Trójcy
Godziny otwarcia:
IV – X
Pn – sb 9:00 – 18:00
Nd 11:30 – 18:00
Bilety: 10/5 zł

Plac Pokoju 6
58-100 Świdnica
tel. 74/852-28-14
www.kosciolpokoju.pl 

 

Wycieczka samochodowa „Trasą krzyży pokutnych – część wschodnia”


Następną propozycję stanowi wycieczka samochodowym szlakiem „Krzyży pokutnych” ze Świdnicy i dalej przez Boleścin, Mościsko, Lutomię Dolną, Mościsko, Boleścin, Jagodnik, Miłochów, Gogołów, Kątki, Zebrzydów, Mysłaków , Sady, Białą, Chwałków, Strzelce, Szczepanów, Krasków, Domanice, Imbramowice, Siedlimowice, Gołaszyce, Śmiałowice, Panków, Marcinowice, Pszenno, Świdnicę, Słotwinę, Świebodzice, Wałbrzych (obok terenów WSSE) i dalej przez Pogorzałę, Witoszów Górny i Dolny powrót do Świdnicy.
Krzyże pokutne to monolityczne, proste i surowe kamienne formy w kształcie krzyża wznoszone przez zabójców w miejscu, w którym dokonali oni morderstwa. Takich właśnie rzeźb w powiecie świdnickim znajduje się bardzo wiele, przez co stanowią wyjątkową atrakcję turystyczną naszego terenu. Ze względu na ich ilość podzieliliśmy naszą trasę na wschodnią i zachodnią. W tym tygodniu zapraszamy Państwa na kontynuację wycieczki sprzed tygodnia tym razem we wschodnie i południowe części powiatu.
Szczegółowy przebieg szlaku wraz z mapką znajdą Państwo na naszej stronie internetowej www.ks-j.com.pl 

krzyze wschodnie

 

 

 

 

 

 

 

 

Samochodowa „Trasa krzyży pokutnych”

• Długość szlaku: 116 km
• Stopień trudności: łatwy

Ciekawostki na szlaku:
• Krzyże pokutne w Świdnicy
• 2 krzyże pokutne w Zebrzydowie
• Krzyże pokutne na kościele w Strzelcach
• Kamienna kapliczka w Pankowie
• Krzyże pokutne w Marcinowicach

 

Dobre jedzenie w klimacie średniowiecznej piwnicy czyli Restauracja „Piwnica Ratuszowa”


Na zakończenie proponujemy coś dla miłośników dobrego jedzenia w klimacie średniowiecznej piwnicy, jaki oferuje znajdująca się na świdnickim Rynku w bloku śródrynkowym Restauracja „Piwnica Ratuszowa”. To najstarsza restauracja w Świdnicy znajdująca się w podziemiach Świdnickiego Ratusza, W dawnych czasach w Piwnicy Ratuszowej produkowano i przetrzymywano piwo świdnickie, z którego słynęła Świdnica od kilku wieków. Przed II wojną mieściła się tu" Rathaus Keller", która funkcjonowała do 1945 roku. Po wojnie Polacy nazywali ją m.in. "Imzurowa Piwnica", obecnie zwie się" Piwnica Ratuszowa". Obecnie lokal oferuje niepowtarzalny klimat i miłą obsługę, która zaserwuje Państwu wyśmienite dania kuchni polskiej.

 

7db2f7b12a348fb0836a91c42d80bcca1

 

 

 

 

 

 

Restauracja „Piwnica Ratuszowa”

Rynek 37
58 – 100 Świdnica
tel. 74/640-61-06
www.piwnicaratuszowa.pl 

Atrakcje turystyczne

12

Restauracje

14

Hotele

10