Spacer po Świdnicy

spacer po swidnicy Przed spacerem zapraszamy do Informacji Turystycznej w Świdnicy, gdzie można bezpłatnie wypożyczyć przewodnik typu Audio-Guide. Urządzenie podczas spaceru opowie nam o historii Miasta i jego zabytkach.

Świdnica leży na Przedgórzu Sudeckim 50 km od Wrocławia i 20 km od Wałbrzycha i liczy sobie około 60,000 mieszkańców. Przez miasto przepływa rzeka Bystrzyca (lewy dopływ Odry). Świdnica, jak większość miast Dolnego Śląska posiada dość bogatą historię dzięki temu zyskała swój niepowtarzalny klimat miasta średniowiecznego z wieloma cennymi dziełami architektury i sztuki.

Trasa prowadzić będzie po samym centrum historycznego miasta. Wędrówkę rozpoczynamy w Rynku, przy zbiegu pierzei północnej z zachodnią, gdzie stoi fontanna z Neptunem, która powstała w 1732 roku . Na basenie fontanny widnieją historyczne herby: Świdnicy, Śląska, Czech, cesarzy austriackich oraz herb starosty świdnickiego. Tuż obok stoi kolumna Św. Trójcy, gdzie przed wiekami wykonywano publiczne wyroki. Kolumna ta zbudowana jest z czerwonego piaskowca przez nieznanego artystę. Na cokole stoją wykute w szarym piaskowcu 3 anioły z lampionami w dłoniach, a całą kolumnę wieńczy grupa św. Trójcy. Kolumna wyznaczała kiedyś środek miasta.

 

 

W bloku śródrynkowym wyróżnia się zabudowa ratusza, w którego architekturze dominuje styl barokowy. Na attyce zachodniej części fasady stoją 4 kamienne figury piastowskich władców miasta. W narożnikach budowli znajdują się rzeźby św. Floriana i św. Nepomucena dłuta świdnickiego mistrza- Georga Leonarda Webera. Od strony północnej w przyziemiu znajduje się ozdobne wejście do piwnicy ratuszowej, gdzie sprzedawano słynne w całej Europie świdnickie piwo. Ratusz powstał jako siedziba władz samorządowych, spotykali się tu rajcy miejscy i ławnicy. Pod koniec XIV wieku przy ratuszu stanęła wieża, która zawaliła się podczas prac budowlanych 5 stycznia 1967 r. Obecnie wieża jest odbudowywana i w czerwcu 2012r. ma zostać otwarta dla ruchu turystycznego. W budynku znajduje się również Muzeum Dawnego Kupiectwa, gromadzące przedmioty związane z historią kupiectwa świdnickiego i europejskiego.

Okrążając Rynek wychodzimy ulicą Pułaskiego , następnie skręcamy w ulicę Bohaterów Getta, dalej ulicą Kościelną, aż dojdziemy do bramy Kościoła Pokoju, największego tego typu budynku sakralnego w Europie. W 1656 roku protestanci położyli kamień węgielny pod jego budowę, a 24.06.1657 r. można było odprawić pierwsze nabożeństwo. Od 2001 r. Kościół Pokoju w Świdnicy znalazł się na Liście Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. Na pow. 1090 m2 mieści się w nim 7500 osób, w tym 3000 na miejscach siedzących. Kościół otacza stary cmentarz. Wracamy ulicą Kościelną (w stronę Rynku), jednak skręcamy w ulicę 1-go Maja i idziemy w stronę pl. Św. Małgorzaty, gdzie niegdyś przebiegała dawna granica miasta, która to była murem twierdzy. Idąc ulicą Franciszkańską mijamy dawny pałac opatów krzeszowskich - obecnie siedzibę Miejskiej Biblioteki Publicznej. Ulicą Grodzką wyjdziemy koło Bastei Bramy Strzegomskiej.

Na ulicy Zamkowej znajduje się obecnie dawny zespół poklasztorny (obecnie obiekt zboru zielonoświątkowego) składa się z kościoła oraz zabudowań tworzących dawny dziedziniec klasztorny. Na tym miejscu istniał w końcu XIII wieku zamek książęcy. Udając się ulicą Kotlarską w stronę Rynku miniemy kościół Św. Józefa i dawny klasztor Urszulanek. Jest to kościół jednonawowy posiadający barokową elewację podzieloną pilastrami z łamanym gzymsem. Następnie idziemy pod katedrę Św. Stanisława i Wacława, która znajduję się przy pl. Jana Pawła II. Jest to monumentalny budynek sakralny, wieża sięga 101,5 metra, a od zachodniej strony kościoła znajduje się największe okno gotyckie na Śląsku, nawa główna mierzy 71 metrów, a wysoka jest na 26. Odwiedziwszy katedrę udajemy się na zbieg ulic Pułaskiego i Długiej, gdzie od wieków siedzibę ma najstarsza apteka w mieście. Mieści się ona w dość charakterystycznym budynku, który na poziomie 1 piętra ma wmurowane naturalnej wielkości figury byków.

Poruszając się wzdłuż Alei Niepodległości po prawej stronie mijamy ogrody katedralne i resztki twierdzy. W miejscu Bramy Mikołajskiej działało niegdyś Muzeum Broni, jednak przeniesione zostało do Witoszowa Dolnego. Po lewej stronie mijamy czyli wieżę ciśnień z 1902 roku i wchodzimy na plac Grunwaldzki, gdzie widać ostatni punkt naszej wyprawy, czyli budynek dworca kolejowego Świdnica Miasto, który został wybudowany w latach 1903-05. Z pl. Grunwaldzkiego udajemy się ul. Łukową do Rynku, gdzie kończymy naszą wycieczkę.

 

Atrakcje turystyczne

12

Restauracje

14

Hotele

10