Trasa Dawnych Rezydencji

rezydencje Świdnica – Mokrzeszów – Świebodzice – Siodłkowice – Szymanów – Siodłkowice – Dobromierz – Bronów – Kłaczyna – Roztoka – Godzieszówek – Strzegom – Morawa – Jaworzyna Śląska – Bolesławice Świdnickie – Bagieniec – Wiśniowa – Wierzbna – Żarów – Mrowiny – Imbramowice – Domanice – Krasków – Marcinowice – Pszenno – Jagodnik – Boleścin – Krzyżowa – Świdnica

Naszą trasę rozpoczynamy w Świdnicy skąd wyruszamy drogą nr 35 w kierunku Wałbrzycha, ale zatrzymujemy się w Mokrzeszowie, gdzie stoi bardzo okazały pałac. Rezydencja wzniesiona została w drugiej połowie XIX wieku w stylu neogotyckim i w późniejszych latach była przebudowywana. W latach 1860 – 1880 mieścił się tutaj szpital Zakonu Kawalerów Maltańskich, a w czasach hitlerowskich w pałacu prawdopodobnie zlokalizowany został ośrodek „Lebensborn”.

Następnie jedziemy do Świebodzic, gdzie podziwiać możemy XIX – wieczny pałac rodziny Seidlów, wybudowany w stylu renesansu angielskiego i otoczony zespołem parkowym. Aktualnie mieści się tutaj Dom Pomocy Społecznej prowadzony przez Zgromadzenie Sióstr de Notre Dame. Ze Świebodzic udajemy się drogą nr 34 przez Siodłkowice do Szymanowa, gdzie stoi otoczony parkiem i powstały w 1825 roku pałac oraz zachowane w pobliżu stare zabudowania gospodarcze.

 

 

Po obejrzeniu pałacu udajemy się w dalszą drogę przez Siodłkowice, Dobromierz, Bronów, Kłaczynę do Roztoki. W miejscowości tej podziwiać możemy neorenesansową rezydencję rodziny von Hochberg, która jest położona nad stawem, dookoła którego znajdują się pozostałości ogrodu francuskiego. We wnętrzu pałacu zachowały się marmurowe kominki, a w Sali Balowej alegoryczne sceny na lustrzanym sklepieniu.

Z Roztoki przez Godzieszówek oraz Strzegom jedziemy do Morawy, gdzie znajduje się kolejny pałac; tym razem neoklasycystyczno – renesansowy otoczony parkiem angielskim i zbudowany w 1864 roku przez rodzinę von Kramsta. W chwili obecnej budynek znajduje się w zarządzie Fundacji św. Jadwigi, która prowadzi szeroką działalność kulturalno – oświatową.

Następnie przez Jaworzynę Śląską i Bolesławice Świdnickie dojeżdżamy do Bagieńca, gdzie na granitowej wyspie stoi gotycko – barokowy zamek wodny, który po licznych przebudowach uzyskał postać pałacu. W 1790 roku przebywał w nim Johann Wolfgang von Goethe.

Kolejnym celem naszej podróży jest położony w pobliskiej Wiśniowej kompleks pałacowy wybudowany w latach 1872 – 1884. Obiekt w stylu francuskiego neorenesansu jest już dzisiaj mocno zniszczony lecz nadal zachwyca swoją architekturą.

Następnie udajemy się do Wierzbnej, gdzie stoi barokowy pałac z drugiej połowy XVIII wieku, będący niegdyś siedzibą opata krzeszowskiego. W chwili obecnej ruina, mimo to we wnętrzach pałacu zachowały się pomieszczenia sklepione kolebką.

Następny obiekt to znajdujący się tuż za Żarowem pałac w Mrowinach. Pochodzący z przełomu XVI i XVII wieku budynek posiada zwartą bryłę o rzucie wydłużonego prostokąta, w stylu neorenesansowym.

Z Mrowin jedziemy przez Imbramowice i Domanice do Kraskowa. Znajduje się tam pochodzący z XIV wieku i otoczony pięknym parkiem barokowy pałac, w którym w chwili obecnej mieści się luksusowy hotel.

Ostatnim punktem naszej wycieczki jest pałac w Krzyżowej, do którego docieramy jadąc przez Marcinowice, Pszenno, Jagodnik i Boleścin. Jest to wybudowany na miejscu starego dworu około 1720 roku ogromny barokowy pałac, który dawniej należał do rodu von Moltke. W chwili obecnej pałac należy do Fundacji „Krzyżowa dla Porozumienia Europejskiego”, która prowadzi w nim Międzynarodowy Dom Spotkań Młodzieży. Z Krzyżowej wracamy do Świdnicy, gdzie kończymy naszą wycieczkę.

Trasa została opracowana przez LOT „Księstwo Świdnicko – Jaworskie”

 

Atrakcje turystyczne

12

Restauracje

14

Hotele

10