Trasa Zabytków Sakralnych

sakralne Świdnica – Strzegom – Jawor – Bolków – Kamienna Góra – Krzeszów – Kamienna Góra - Jaczków – Nowe Bogaczowice – Stare Bogaczowice – Cieszów – Świebodzice – Świdnica

Naszą trasę rozpoczynamy w Świdnicy, gdzie na pl. Pokoju znajduje się wyjątkowy na skalę światową kościół pw. św. Trójcy zwany także Kościołem Pokoju. Został on wybudowany na mocy traktatu westfalskiego kończącego wojnę trzydziestoletnią w 1648 roku. Budowla, która powstała jedynie z drewna, gliny, piasku i słomy, dzięki mistrzostwu budowniczych cieszy oczy zwiedzających do dziś. Od 2001 roku obydwa Kościoły Pokoju w Jaworze i Świdnicy znajdują się na Liście Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Spod Kościoła Pokoju udajemy się na pl. Jana Pawła II, gdzie stoi katedra pw. św. Stanisława i Wacława, której potężna 101,5 metrowa wieża góruje nad miastem. Zbudowana w stylu gotyckim zadziwia swym rozmachem oraz wystrojem wnętrza reprezentującym mieszaninę stylów, zwłaszcza baroku. Z kolei przy ul. Kotlarskiej wart odwiedzenia jest także kościół św. Józefa wybudowany w latach 1754 – 1772 w stylu barokowym.

 

 

Ze Świdnicy udajemy się do Strzegomia, gdzie w centrum miasta wznosi się monumentalna budowla Bazyliki Mniejszej pw. św. Ap. Piotra i Pawła. Długość nawy głównej to 76, a wysokość ponad 26 metrów. Bazylika posiada oryginalne średniowieczne dzwony, z których jeden pochodzący z 1318 roku uważany jest za najstarszy działający dzwon w Polsce. Godne uwagi są także bogato zdobione portale oraz wspaniałe wnętrze.

Ze Strzegomia jedziemy na północ do Jawora, gdzie znajduje się drugi Kościół Pokoju zbudowany w latach 1654-55 i podobnie jak świdnicki powstał z takich materiałów jak drewno, słoma i glina. Na uwagę zasługuje bogato wyposażone barokowe wnętrze oraz empory, których parapety zdobią obrazy ilustrujące Stary i Nowy Testament, a także pejzaże z zamkami i tarcze heraldyczne. Kolejną ciekawą budowlą sakralną Jawora jest kościół św. Marcina wybudowany w latach1330-1370. Jest to obiekt trzynawowy, w którym zachowało się barokowe wyposażenie wnętrza z przełomu XVII i XVIII wieku.

Następnie przez Bolków (kościół św. Jadwigi z 1298 roku) udajemy się do Kamiennej Góry, gdzie możemy podziwiać jeden z 6 powstałych na Śląsku Kościołów Łaski pw. MB Różańcowej oraz kościół pw. św. Piotra i Pawła z końca XIII wieku przebudowywanego w wieku XV i XIX. Będąc w kamiennej Górze warto także odwiedzić znajdujące się w pobliskim Krzeszowie Opactwo Cysterskie na które składają się dwa kościoły, Mauzoleum Piastów Świdnicko – Jaworskich oraz część klasztorna.

Z Kamiennej Góry jedziemy przez Jaczków, Nowe – i Stare Bogaczowice, Cieszów do Świebodzic. W mieście możemy podziwiać kościół św. Franciszka pochodzący z pierwszej połowy XIII wieku z interesującym wnętrzem ze średniowiecznymi malowidłami przedstawiającymi m.in.: postać św. Krzysztofa. Ciekawy jest także kościół pw. św. Mikołaja pochodzący z lat 20-tych XIII wieku ale po przebudowie dokonanej w XV wieku ma on charakter gotycki. W jego wnętrzu możemy podziwiać m.in. XIX wieczną ambonę z baldachimem, XVII-wieczną chrzcielnicę oraz organy z 1898 roku. Natomiast najstarszym zabytkiem sakralnym miasta są pochodzące z początku XIII wieku ruiny kościoła pw. św. Anny.

Ze Świebodzic udajemy się do Świdnicy, gdzie kończymy naszą wycieczkę.

Trasa została opracowana przez Lokalną Organizację Turystyczną „Księstwo Świdnicko – Jaworskie”

 

Atrakcje turystyczne

12

Restauracje

14

Hotele

10