Świdnica – Zagórze Śląskie – Wałbrzych ( Zamek Książ ) - Świebodzice – Dobromierz – Bolków ( Zamek Bolków ) - Świny ( Zamek Świny ) - Jawor ( zamek ) - Rogoźnica – Strzegom – Świdnica
Naszą trasę rozpoczynamy w Świdnicy, dawnej stolicy Księstwa Świdnicko-Jaworskiego, gdzie również stał zamek, jednak do dzisiaj zachował się tylko bogato zdobiony portal i piwnice. Na miejscu świdnickiego zamku ( ul. Zamkowa ) znajduje się obecnie Kościół Zielonoświątkowy. Natomiast rekonstrukcje wyglądu zamku można obejrzeć na makiecie średniowiecznego miasta w Muzeum Dawnego Kupiectwa ( Rynek 37 ).
Ze Świdnicy udajemy się do położonego w odległości 15 km Zagórza Śląskiego, gdzie na górującej nad jeziorem Bystrzyckim górze Choina wznosi się bryła Zamku Grodno, zachowana w formie trwałej ruiny. Budowla pochodzi najprawdopodobniej z końca XIII w. I w wiekach późniejszych była wielokrotnie przebudowywana. Ciekawostkę stanowi dekorowany budynek bramny, ozdobiony dekoracją sgraffitową przedstawiającą dwa lwy broniące wejścia. Wewnątrz budynku możemy podziwiać różne wystawy, a także szkielet księżniczki Małgorzaty uwięzionej w lochu przez swego ojca. Warte polecenia jest wejście na wieżę zamkową, skąd rozpościera się panorama okolicy z Jeziorem Bystrzyckim.
Po zwiedzeniu Zamku Grodno udajemy się przez Jugowice i Jedlinę Zdrój do położonego między Wałbrzychem a Świebodzicami Zamku Książ, który swoją wielkością ustępuje tylko zamkowi w Malborku i krakowskiemu Wawelowi. Wybudowany w XIII wieku przez księcia świdnickiego Bolka I zamek swój największy rozkwit zawdzięcza bogatemu i wpływowemu rodowi Hochbergów, którzy nadali mu obecny, przepyszny wygląd. Podczas II Wojny Światowej hitlerowcy skonfiskowali zamek, a w skale pod nim zaczęli drążyć tunele. Prace te miały na celu przekształcenie zamku w kolejną kwaterę główną Hitlera. Dziś Książ słynie m.in. z Sali Maksymiliana, Salonu Chińskiego, Sali Rycerskiej oraz 12 tarasów.
Z Książa udajemy się przez Świebodzice i Dobromierz do Bolkowa, gdzie na wysokim wzgórzu nad miastem góruje pochodząca z XIII wieku jedna z największych warowni książąt świdnicko-jaworskich. Najciekawszą częścią zamku jest 25 metrowej wysokości wieża z dziobem, w której dolnej części znajduje się dawny loch głodowy. Dziś w zamku mieści się niewielkie muzeum, a w lipcu każdego roku odbywa się tutaj festiwal gotyckiego rocka – Castle Party.
Z Bolkowa udajmy się drogą numer 3 do pobliskiej miejscowości Świny, w której na wzniesieniu stoi pochodzący z XII wieku zamek. Gród zamieszkiwała rodzina Świnków, jednak w XVII wieku zamek został sprzedany, a w 1876 roku spłonął i od tamtej pory nie został odbudowany. Po zwiedzeniu ruin zamku Świny udajemy się drogą numer 3 do Jawora, gdzie możemy podziwiać ( niestety tylko z zewnątrz ) rezydencję książąt świdnicko-jaworskich oraz starostów królewskich. W czasach pruskich warownia służyła jako więzienie, którym była aż do roku 1945. W chwili obecnej mieszczą się tutaj biura i magazyny. Po obejrzeniu zamku przez Rogoźnicę i Strzegom wracamy do Świdnicy.
Powyższą trasę ze względów praktycznych proponujemy podzielić na 2 dni.
Trasa została przygotowana przez Lokalną Organizację Turystyczną „Księstwo Świdnicko-Jaworskie”