Protestancki Kościół Pokoju, powstały na mocy Traktatu Wersalskiego z 1648 roku, jest ewenementem na skalę świata. Przed budowniczymi postawiono rygorystyczne obostrzenia, które miały na celu uniemożliwienie wzniesienia świątyni. Mogli wykorzystać jedynie materiały nietrwałe, takie jak drewno, słomę, glinę czy piasek, a na ukończenie prac mieli tylko 1 rok. Kościół nie mógł przypominać innych (brak dzwonnicy oraz wieży) i mógł zostać wzniesiony wyłącznie poza murami miasta. 

Na przekór losowi świątynia nie obróciła się w proch i po przeszło 365 latach zachwyca swoim wnętrzem i majestatem, a niezwykłe okoliczności budowy dodają jej splendoru. To skarbnica sztuki barokowej zawierająca dziesiątki rzeźb i ponad dwieście obrazów rozlokowanych na czterech poziomach drewnianych balkonów. Na szczególną uwagę zasługują też m. in. 9- metrowy ołtarz główny, ambona, chrzcielnica oraz organy.

Wnętrza Kościoła co roku wypełniają się cudowną muzyką, podczas trwających od maja do września Jaworskich Koncertów Pokoju. To wyjątkowe przedsięwzięcia już od 25 lat przyciąga do Jawora rzesze melomanów z całego świata. Każdy, kto choć raz uczestniczył w jednym z koncertów może potwierdzić, że muzyka Bacha, Chopina, Mozarta czy Szymanowskiego smakuje zupełnie inaczej, gdy doświadcza się jej w murach Jaworskiego Kościoła Pokoju. Tym bardziej, że wykonywana jest wyłącznie przez artystów światowego formatu.

W 2001 roku Kościół został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Zachęcamy do odwiedzenia tej dolnośląskiej perły architektonicznej oraz poznania jej niezwykłej historii i kulturowego dziedzictwa.

Atrakcje turystyczne

12

Restauracje

14

Hotele

10