Świebodzice to urokliwe miasto z bogatą, ponad 750-letnią historią, którego położenie geograficzne sprawia, że jest idealną bazą wypadową do wycieczek pieszych i rowerowych. Na południe od Świebodzic rozpościera się olbrzymi Książański Park Krajobrazowy, skrywający ruiny Zamku Cisy oraz Dolnośląską Perłę, czyli słynny Zamek Książ. 

Jednak zanim zaczniemy eksplorować okolicę, koniecznie trzeba zobaczyć same miasto, w którym nie brakuje nietuzinkowych atrakcji. Zobaczymy tu ruiny kaplicy Św. Anny, Pałac Seidlów, Pałac Wdów, Kościół Piotra i Pawła, a także jeden z najładniejszych na Dolnym Śląsku, klasycystyczny Ratusz – zrekonstruowany po wielkim pożarze miasta pod koniec XVIII wieku.

Największą chlubą miasta są niewątpliwie średniowieczne mury obronne. Zachowane fragmenty pochodzą z XV wieku. Były one sukcesywnie rozbudowywane i pod koniec XVIII w. w ich skład wchodziło 10 baszt i 3 bramy oraz obwarowania zamku. Okalające miasto mury okazywały się skuteczne choćby w 1427 r. gdy odparto atak husytów, jednak nie zawsze potrafiły obronić miasto przed atakiem. Mimo licznych wojen pożarów oraz prób ich rozebrania zachowały się w 80% i stanowią jeden z najlepiej kompletnych systemów obwałowań miejskich w kraju. Proponujemy przysiąść na chwilę w cieniu obwarowań i poczuć namiastkę średniowiecznego klimatu w samym centrum miasta.

Nieopodal murów znajduje się fabryka najsłynniejszych czekoladowych cukierków w Polsce – „Michałków”, którymi już od ponad 70 lat rozkoszują się zarówno mieszkańcy jak i turyści. Nic zatem dziwnego, że to właśnie w Świebodzicach odbywa się coroczne „Święto Czekolady”- wydarzenie dla wszystkich łasuchów, niezależnie od wieku.

Atrakcje turystyczne

12

Restauracje

14

Hotele

10