Jedną z najznakomitszych turystycznych pereł Dolnego Śląska jest obiekt położony w Srebrnej Górze – największa górska twierdza w Europie, zajmująca powierzchnię ponad 100 hektarów, która nigdy nie została zdobyta. 

To właśnie tutaj, w otoczeniu malowniczych Gór Bardzkich oraz Sowich, możemy odkryć sekrety tej monumentalnej fortyfikacji. W podróż wybierzemy się w towarzystwie pruskich żołnierzy, którzy nie tylko pokażą ukryte zakamarki i korytarze, ale również w pasjonujący sposób opowiedzą o ciekawostkach i życiu codziennym w twierdzy. Uświadomienie sobie w jakich warunkach przebywać musieli stacjonujący tu żołnierze przeszło 200 lat temu jest niezwykłą lekcją historii, której nie zapewnią żadne szkolne podręczniki.

Będziemy mieć również okazję podpatrzeć życie obozowe historycznych regimentów, a nawet postrzelać z najprawdziwszych muszkietów i armat. Co wrażliwsi niech lepiej zatkają uszy – huk wystrzałów niesie się daleko ponad wierzchołkami okalających gór.

Podczas zwiedzania zobaczyć można m.in. ekspozycje mundurów i całego wyposażenia, artylerię forteczną wraz z narzędziami artyleryjskimi, moździerze, karabiny skałkowe, kule armatnie, pociski, bomby, granaty i wiele innych cennych eksponatów.

Na terenie twierdzy cały czas prowadzone są prace rewitalizacyjne i rekonstrukcyjne, dzięki czemu trasa zwiedzania z roku na rok się powiększa, a każda wizyta w tym miejscu dostarcza nowych wrażeń. 

Warto również odwiedzić położony po przeciwnej stronie przełęczy Fort Ostróg i poznać historię brawurowej ucieczki polskich oficerów z obozu karnego, który mieścił się tu w czasie II Wojny Światowej.

 

Atrakcje turystyczne

12

Restauracje

14

Hotele

10