Koncert kameralny w Jaworze

 31 sierpnia 2023, w czwartek o godz. 19.30 - odbędzie się koncert kameralny na dwoje skrzypiec i organy w jaworskiej farze. Wstęp wolny! Organizatorem wydarzenia jest Fundacja Dobrej Muzyki.

W kościele pw. św. Marcina w Jaworze wystąpi Duo Grzesiak – muzyczne małżeństwo skrzypków, absolwentów Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, laureatów wielu krajowych oraz międzynarodowych konkursów. Akompaniować im będzie Maciej Bator - kantora Kościoła Pokoju w Świdnicy, koncertującego organistę, pedagoga, doktora sztuki. W programie znajdą się utwory m.in kompozytorów: H. I. Biber, G.F. Haendel/ J.Halvorsen, F. Kreisler. Gratką dla miłośników organów będzie nie tylko kilka utworów na organy. Przy okazji koncertu będzie można usłyszeć nowy, unikatowy instrument - pozytyw, zbudowany na zamówienie Maciej Batora. Dzięki temu Słuchacze będą mogli obserwować z bliska grę artystów - wszyscy wystąpią przed ołtarzem.

Pełny program oraz szczegóły koncertu znajdują się na stronie internetowej Fundacji:
https://fundacjadobrejmuzyki.pl/wydarzenie/koncert-w-jaworze-duo-grzesiak-skrzypce-maciej-bator-pozytyw-organy/
oraz w wydarzeniu na Facebooku: https://fb.me/e/UwQiRDJX

Katarzyna i Maksymilian Grzesiakowie w ostatnim czasie zgłębiają światową literaturę duetów skrzypcowych, wykonując je jako Duo Grzesiak. Od czasu powstania duet wykonał już kilkadziesiąt koncertów podczas różnych festiwali muzycznych w całej Polsce, a także w takich salach koncertowych, jak Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach oraz sala koncertowa NOSPR w Katowicach. Muzycy współtworzą kwartet smyczkowy The Time Quartet, z którym od czasów studiów wykonali kilkaset koncertów, także z takimi artystami, jak: A. Jagodziński, K. Herdzin, M. Szcześniak, H. Miśkiewicz, A. Wilczyńska, E. Bem, M. Napiórkowski. Wzięli udział w nagraniu płyty „Tutaj mieszkam”, nagrodzonej „Fryderykiem” w 2016 r., a w 2023 r. płyty pt. "Muzyka Kobiet XXI wieku", nominowanej do nagrody "Fryderyka” w kategorii Album Roku Muzyka Współczesna. Małżeństwo pracuje razem w Teatrze Muzycznym w Lublinie: Maksymilian na stanowisku pierwszego koncertmistrza, a Katarzyna - koncertmistrza drugich skrzypiec. Założyciele Melanidis Orchestra oraz Fundacji „Czas Sztuki”.

Maciej Bator regularnie koncertuje w kraju i za granicą, promuje muzykę organową, a także świdnicką firmę organmistrzowską "Schlag i Synowie". Gry organowej uczył się w Polsce, Szwajcarii i w Niemczech. W roku 2019 obronił tytuł Doktora Sztuki na Akademii Muzycznej w Krakowie. Rozpowszechnia także ideę prywatnych koncertów organowych w nawiązaniu do dawnych tradycji miast kupieckich. Wspólnie z Żoną Zuzanną wykonuje duety organowe i transkrypcje, głównie utworów symfonicznych. Ma trzech synów, Bernarda (2013), Leonarda (2015) i Henryka (2020). Jest stypendystą Ministra Kultury oraz Prezydenta Miasta Świdnicy. W 2023 roku realizuje stypendium prezydent Świdnicy w dziedzinie kultury -  ramach projektu popularyzuje wiedzę o świdnickiej firmie organmistrzowskiej rodziny Schlagów działającej na przełomie XIX i XX w. i organach firmy Schlaga poprzez przetłumaczenie części pamiętników rodziny Schlaga z okresu 1902-1915.

Jaworski gotycki kościół farny pw. św. Marcina jest jednym z najbardziej charakterystycznych zabytków tego miasta. O jego wyjątkowości stanowi to, że do dziś zachował swoją oryginalną formę. Organizatorem wydarzenia jest Fundacja Dobrej Muzyki - organizacja pozarządowa działająca na Dolnym Śląsku, której misją nieprzerwanie od 2012 roku jest uczenie lepszego rozumienia muzyki organowej. Koncert stanowi część projektu "Krajobraz Muzyczny Śląska" - cyklu koncertów kameralnych w świątyniach na terenach od Lubina po Nysę.

kameralnyjawor

Atrakcje turystyczne

12

Restauracje

14

Hotele

10