Krzyże pokutne w Świdnicy


Krzyż kamienny na Placu św. Małgorzaty - ten bezramienny krzyż znajduje się naprzeciwko domu nr 6 i pochodzi z 1347 roku- data widoczna jest na krzyżu jak również słabo widoczne inicjały JT- Jakuba Tau- karła Bolka II straconego w tym roku na rozkaz księcia. Wg legendy błazen niechcąco upuścił armatnią kulę na głowę synka Bolka II albo zasłonił się chłopcem przed ciosem rycerza. Dlatego też Bolko II umarł bezpotomnie.

Krzyż kamienny przy ul. Wałbrzyskiej- znajduje się na skwerku przed przejazdem kolejowym , koło kiosku ruchu. Został wydobyty z  ziemi w 1988 roku i poddano go renowacji, ponieważ zabytek nie posiadał fragmentu trzonu i ramienia.

Krzyż kamienny  przy ul. Westerplatte- został odnaleziony podczas prac ziemnych w 1994 roku. Znajdował się ponad pół metra po ziemią.

2 krzyże kamienne w pobliżu wiaduktu kolejowego– znajdują się na samej granicy miasta przy polnej drodze z Zawiszowa do Słotwiny, w pobliżu wiaduktu kolejowego.

 

Krzy_pokutny_Westerplatte_44_2.JPGSwidnica_-_2_krzyze_pokutne_Grebosz_4.jpgKrzy_pokutny_Westerplatte_44.JPGKrzyz_pokutny_WabrzyskaPionierow.JPGKrzy_pokutny_plac_Magorzaty_2.JPGKrzy_pokutny_plac_Magorzaty.JPGSwidnica_-_2_krzyze_pokutne_Grebosz_2.jpgSwidnica_-_2_krzyze_pokutne_Grebosz_3.jpgKrzy_pokutny_plac_Magorzaty_3.JPGKrzy_pokutny_WabrzyskaPuionierow.JPGKrzy_pokutny_Westerplatte_3.JPG

 

Atrakcje turystyczne

12

Restauracje

14

Hotele

10