Pierwsza z kolekcji Kopii Monet Piastów

 

bolkoIWydanie kolekcji kopii Monet Piastów to wspólne przedsięwzięcie Lokalnej Organizacji Turystycznej „Księstwo Świdnicko-Jaworskie” i Mennicy Sudeckiej. Pomysł zakłada stworzenie serii monet, które będą dokładną kopią środków płatniczych funkcjonujących w Księstwie Świdnicko – Jaworskim.

Pierwszą monetą z serii jest Kwartnik Bolka I Jaworskiego zwanego również Surowym. Jak wiemy z historii Bolko I był nie tylko znakomitym politykiem i wodzem, ale przede wszystkim dobrym gospodarzem dla swego księstwa i ziem, którymi się opiekował. W wyniku udzielenia poparcia Henrykowi V w walce o tron wrocławski Bolko I otrzymał południowo-zachodnią część księstwa wrocławskiego. W ten sposób powstało Księstwo Świdnicko-Jaworskie, które istniało od 1290 do 1741 roku.

Kwartnik Bolka I Surowego pojawiła się w sprzedaży 28 maja 2012r., i jest do nabycia w Informacji Turystycznej w Świdnicy. Moneta wydana została w ozdobnym blistrze i jest kopią Kwartnika z Mennicy we Lwówku z lat 1278-1301. Awers monety zawiera GALEA DVCIS BOLCONIS i szyszak z pióropuszem, a na rewersie umieszczony jest orzeł dolnośląski i ornament. Moneta zostanie wydana w nakładzie 1000 szt.

Następną monetą z serii będzie kopia Kwartnika Bolka II Świdnickiego, która jest już przygotowana. Całkowity projekt zakłada wydanie aż 18 monet z czego pięć ukaże się w tym roku.

Kolekcja Monet Piastów będzie swoistym i ciekawym produktem regionalnym, który turyści będą mogli nabyć w Informacji Turystycznej w Świdnicy oraz w innych punktach na terenie Księstwa Świdnicko-Jaworskiego.

Atrakcje turystyczne

12

Restauracje

14

Hotele

10