Kwartnik Bolka II Świdnickiego drugą monetą z serii Kopii Monet Piastów

bolkoIIKolejną monetą z serii Monet Piastów jest kopia Kwartnika Bolka II Świdnickiego. Po raz pierwszy będzie ona wybijana tradycyjną metodą podczas Turnieju Rajców w Strzegomiu w dniu 17 czerwca 2012r. W sprzedaży natomiast pojawi się 23 czerwca 2012r i będzie wydana w ozdobnym blistrze. Całkowity projekt zakłada wydanie 18 monet z czego pięć ukaże się w tym roku.

Bolko II był najstarszym synem księcia świdnickiego Bernarda i Kunegundy, córki Władysława Łokietka. Przydomek Mały otrzymał jeszcze w źródłach mu współczesnych, na skutek dość niskiego wzrostu. Udzielną władzę w przysługującym mu po ojcu księstwie świdnickim objął zapewne jeszcze w 1326 roku, choć początkowo znajdował się pod opieką stryjów: księcia Ziębic Bolka II i księcia Jawora Henryka, oraz matki Kunegundy.

Bolko II Mały zmarł 28 lipca 1368 roku i został pochowany w klasztorze w Krzeszowie, gdzie do dzisiejszego dnia zachował się jego nagrobek tumbowy. Księstwo świdnicko-jaworskie dostało się, jako oprawa wdowia w ręce Agnieszki Habsburskiej i dopiero po jej śmierci w 1392 roku zostało połączone z Koroną Czeską jako wiano bratanicy Bolka II, księżniczki Anny, żony króla czeskiego i cesarza niemieckiego Karola IV.

Atrakcje turystyczne

12

Restauracje

14

Hotele

10