Weekend w Księstwie

weekend W dziewiątej części naszego cyklu przedstawiamy kolejne propozycje aktywnego spędzania czasu w nadchodzący weekend. 

1. Pierwszą propozycję tradycyjnie kierujemy do miłośników dwóch kółek, których tym razem zapraszamy do przejażdżki czarnym szlakiem rowerowym K – 3 „Szlakiem Drogi Węglowej" o długości 34 km ze Świebodzic przez Jaworzynę Śląską, Żarów, Mrowiny, Imbramowice do Mietkowa. Oznakowany szlak to niezbyt skomplikowana trasa idealna dla miłośników natury, zabytków i pięknych widoków. W przeważającej części biegnie po płaskich terenach Przedgórza Sudeckiego, a od Świebodzic do Żarowa szeroką polną drogą tzw. „Drogę Węglową", czyli historycznym traktem wytyczonym w latach 1780 – 90 w celu ułatwienia wywozu wałbrzyskiego węgla do portu na Odrze w Malczycach. 

 

 

2. Miłośnikom pieszych wędrówek proponujemy tym razem spacer po Świdnicy szlakiem „Książęcej Trasy Turystycznej – Citywalk", która prowadzi przez najciekawsze zakątki miasta. Idąc trasą zobaczymy m.in.: Kościół Pokoju, Katedrę, Rynek, Kamienicę Pod Bykami, pozostałości miejskich fortyfikacji czy dawny pałac opatów krzeszowskich. Zwiedzanie ułatwi nowoczesne wyposażenie trasy – kioski multimedialne, tablice informacyjne z makietą miasta, audioprzewodniki (do bezpłatnego wypożyczenia w Informacji Turystycznej w Rynku), a także mapki i foldery opisujące trasę.

 

 

3. Natomiast osoby zainteresowane historią zapraszamy do odwiedzenia znajdującego się kilka kilometrów od Świdnicy dawnego kompleksu pałacowego rodziny von Moltke położonego we wsi Krzyżowa. W czasie II wojny światowej pałac był miejscem tajnych spotkań niemieckiej antynazistowskiej grupy "Krąg z Krzyżowej", założonej m.in. przez właściciela - hrabiego Helmutha Jamesa von Moltke. W wyniku zdemaskowania organizacji po nieudanym zamachu na Hitlera jej członkowie wraz z właścicielem pałacu hrabią Helmutem von Moltke zostali straceni. W pałacu 12 listopada 1989 odbyło się spotkanie premiera Polski Tadeusza Mazowieckiego i kanclerza Niemiec Helmuta Kohla, w czasie którego odprawiono słynną "Mszę Pojednania". W chwili obecnej teren pałacu jest wykorzystywany przez "Fundację Krzyżowa" jako Międzynarodowy Dom Spotkań Młodzieży

Szczegóły dotyczące pałacu znajdą Państwo na www.krzyzowa.org.pl 

4. Na zakończenie zachęcamy Państwa do odwiedzin w położonym niedaleko Świdnicy w Boleścinie Pensjonacie „Dom w ogrodzie Katarzynka", który oferuje Państwu nie tylko noclegi w fantazyjnie urządzonych i komfortowo wyposażonych pokojach i apartamentach, ale także zaprasza do skorzystania z propozycji restauracji, której specjalnością jest świeża i ciepła ryba z Milicza prosto z własnej wędzarni. http://www.katarzynka.eu/


Za tydzień kolejna część naszego cyklu. Życzymy przyjemnego weekendu.Praktyczne Informacje uzyskać można w :

1. Informacja Turystyczna w Świdnicy, ul. Wewnętrzna 2 (Rynek), tel. 74/ 852 02 90

 

 

Przydatne materiały dostępne w Informacji Turystycznej w Świdnicy:

* Świdnica plan miasta wyd. PLAN, 2010 r.

* Mapa turystyczna Księstwo Świdnicko- Jaworskie, wyd. PLAN 2011 r.

Atrakcje turystyczne

12

Restauracje

14

Hotele

10