Moneta Bolka II Świdnickiego już w sprzedaży

 

Bolko II swidnicki Wydanie kolekcji kopii Monet Piastów to wspólne przedsięwzięcie Lokalnej Organizacji Turystycznej „Księstwo Świdnicko-Jaworskie” i Mennicy Sudeckiej. Pomysł zakłada stworzenie serii monet, które będą dokładną kopią środków płatniczych funkcjonujących w Księstwie Świdnicko – Jaworskim.

Pierwszą monetą z serii był Kwartnik Bolka I Jaworskiego zwanego również Surowym. Drugą monetą, która właśnie ukazała się w sprzedaży jest moneta Bolka II Świdnickiego. Jak wiemy z historii Bolko II panował w latach 1326-1368r. Początkowo władał nad niewielkim terytorium, jednak dzięki zręcznej polityce pod koniec panowania stał się najpotężniejszym z książąt śląskich. Bolko II zawierał sojusze z największymi władcami Europy środkowej.

Floren Bolka II Świdnickiego pojawił się w sprzedaży 8 sierpnia 2012r., i jest do nabycia w Informacji Turystycznej w Świdnicy oraz w innych punktach turystycznych na terenie Księstwa Świdnicko-Jaworskiego. Moneta podobnie jak poprzednia, wydana jest w ozdobnym blistrze, a jej cena to 8 złotych. 

Moneta jest kopią Florena książęcego z Mennicy w Świdnicy (około 1351r.). Awers monety zawiera stylizowany kwiat Lilli BOLCO DVX SWYD(nitz), a na rewersie umieszczona jest postać świętego Jana, S(anctus) IOHANNES B. Moneta została wydana w nakładzie 1.000 szt.

Następną monetą z serii będzie kopia Kwartnika Bernarda Statecznego, która jest już przygotowana i w niedługim czasie pojawi się w sprzedaży. Ponadto pierwsza moneta z serii, spotkała się z tak dużym zainteresowaniem, że wszystkie 1.000 szt. monet zostało sprzedane. Postanowiliśmy więc wydać II nakład kopii Kwartnika Bolka I Surowego. Osoby, którym nie udało się nabyć pierwszej monety będą miały teraz możliwość jej zakupu i co za tym idzie, zebrania całej Kolekcji Kopii Monet Piastów.

Projekt zakłada wydanie aż 18 monet z czego pięć pojawi się w sprzedaży już w tym roku. Monety wykonywane są z zachowaniem tradycyjnych metod menniczych – stemple grawerowane ręcznie, monety wybijane tłokami menniczymi.

Kolekcja kopii Monet Piastów będzie swoistym produktem regionalnym, który turyści będą mogli nabyć w Informacji Turystycznej w Świdnicy oraz w innych punktach turystycznych na terenie Księstwa Świdnicko-Jaworskiego.

blister
Atrakcje turystyczne

12

Restauracje

14

Hotele

10