O stowarzyszeniu

logo male

 

Lokalna Organizacja Turystyczna "Księstwo Świdnicko-Jaworskie" działa w formie stowarzyszenia. Zajmuje się promocją gmin i miast Przedgórza Sudeckiego, jako regionu atrakcji turystycznych. Wspiera rozwój turystyki, szczególną uwagę poświęcając promocji miast i miejscowości członków LOT. Wspólnym mianownikiem działań promocyjnych gmin jest idea Księstwa Świdnicko-Jaworskiego, które od wczesnego średniowiecza pełniło rolę integracyjną pod względem gospodarczym, społecznym i politycznym.

 

Księstwo Świdnicko-Jaworskie powstało pod koniec XIII w. Obejmowało południowo-zachodnią część Dolnego Śląska, wraz ze Świdnicą, Jaworem, Dzierżoniowem, Świebodzicami, Ząbkowicami Śląskimi, Kamienną Górą, Ziębicami, Strzelinem, Jelenią Górą, Bolkowem i Lwówkiem Śląskim. Średniowieczne Księstwo należało do najbogatszych i najpotężniejszych na Śląsku. 

Kultywując jego chlubne dzieje, Świdnica, a także Jawor, Świebodzice, Bolków, Żarów, Jaworzyna Śląska, Strzegom, Dobromierz, Stoszowice oraz wiele instytucji z obszaru turystyki i kultury postanowiło połączyć swoje siły tworząc Lokalną Organizację Turystyczną Księstwo Świdnicko-Jaworskie. W ramach wspólnych działań udało się już zrealizować szereg projektów, takich jak rodzinne festyny sportowo-rekreacyjne w ramach Dni Księstwa Świdnicko-Jaworskiego, regaty żeglarskie „Książęcy Szkwał”, Turniej Rajców Księstwa Świdnicko Jaworskiego, a także wspólne wydawnictwa promocyjne oraz uczestnictwo w targach turystycznych, m.in.: w Poznaniu, Wrocławiu.

Członków LOT łączy wspólny cel: odbudowa zerwanych więzi pomiędzy miastami i gminami leżącymi na terytorium średniowiecznego Księstwa Świdnicko-Jaworskiego poprzez wspólną promocję turystyczną i przedsięwzięcia kulturalne oraz wykazanie, że najpiękniejsze księstwo w Polsce – Księstwo Świdnicko-Jaworskie to miejsce, gdzie warto nie tylko przyjechać, ale także zostać na dłużej.

Atrakcje turystyczne

12

Restauracje

14

Hotele

10