Wycieczki samochodowe

Trasa Zamków

zamkow Naszą trasę rozpoczynamy w Świdnicy, dawnej stolicy Księstwa Świdnicko-Jaworskiego, gdzie również stał zamek, jednak do dzisiaj zachował się tylko bogato zdobiony portal i piwnice. Na miejscu świdnickiego zamku ( ul. Zamkowa ) znajduje się obecnie Kościół Zielonoświątkowy. Natomiast rekonstrukcje wyglądu zamku można obejrzeć na makiecie średniowiecznego miasta w Muzeum Dawnego Kupiectwa ( Rynek 37 ).

Read more...

Trasa Zabytków Sakralnych

sakralne Naszą trasę rozpoczynamy w Świdnicy, gdzie na pl. Pokoju znajduje się wyjątkowy na skalę światową kościół pw. św. Trójcy zwany także Kościołem Pokoju. Został on wybudowany na mocy traktatu westfalskiego kończącego wojnę trzydziestoletnią w 1648 roku. Budowla, która powstała jedynie z drewna, gliny, piasku i słomy, dzięki mistrzostwu budowniczych cieszy oczy zwiedzających do dziś. Od 2001 roku obydwa Kościoły Pokoju w Jaworze i Świdnicy znajdują się na Liście Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. 

Read more...

Trasa Techniki

techniki Trasa swój początek bierze w dawnej stolicy księstwa czyli Świdnicy, gdzie znajduje się kilka obiektów wartych obejrzenia. Pierwszy z nich to stojąca przy ul. Nauczycielskiej wieża ciśnień. Jest to 57 metrowa konstrukcja wybudowana w 1877 roku i przebudowana w latach 1902 – 1904. Kolejnym obiektem jest wybudowany w piwnicy budynku przy ul. Tołstoja 7-10 schron telekomunikacyjny z częściowo zachowanym wyposażeniem. 

Read more...

Trasa Krzyży Pokutnuch (część zachodnia)

krzyze zachodnie Zaczynamy w Świdnicy, stolicy powiatu. Pierwszy i chyba najważniejszy stoi na placu Św. Małgorzaty, naprzeciwko domu nr 6 i pochodzi z 1347 roku- data widoczna jest na krzyżu . Następnie udajemy się na ulicę Westerplatte, oraz na ulicę Wałbrzyską (tuż przy przejeździe kolejowym).  

 

Read more...

Trasa Krzyży Pokutnych (część wchodnia)

krzyze wschodnie Krzyże pokutne to monolityczne, proste i surowe kamienne formy w kształcie krzyża wznoszone przez zabójców w miejscu, w którym dokonali oni morderstwa. Takich właśnie rzeźb w powiecie świdnickim znajduje bardzo wiele, również o wielu nie posiadamy daty powstania. Ze względu na ich ilość podzieliliśmy naszą trasę na wschodnią i zachodnią. 

 

Read more...

Trasa Dawnych Rezydencji

rezydencje Naszą trasę rozpoczynamy w Świdnicy skąd wyruszamy drogą nr 35 w kierunku Wałbrzycha, ale zatrzymujemy się w Mokrzeszowie, gdzie stoi bardzo okazały pałac. Rezydencja wzniesiona została w drugiej połowie XIX wieku w stylu neogotyckim i w późniejszych latach była przebudowywana. W latach 1860 – 1880 mieścił się tutaj szpital Zakonu Kawalerów Maltańskich, a w czasach hitlerowskich w pałacu prawdopodobnie zlokalizowany został ośrodek „Lebensborn”. 

Read more...

Spacer po Świdnicy

spacer po swidnicyPrzed spacerem zapraszamy do Informacji Turystycznej w Świdnicy, gdzie można bezpłatnie wypożyczyć przewodnik typu Audio-Guide. Urządzenie podczas spaceru opowie nam o historii Miasta i jego zabytkach. Świdnica leży na Przedgórzu Sudeckim 50 km od Wrocławia i 20 km od Wałbrzycha i liczy sobie około 60,000 mieszkańców. Przez miasto przepływa rzeka Bystrzyca (lewy dopływ Odry). Świdnica, jak większość miast Dolnego Śląska posiada dość bogatą historię dzięki temu zyskała swój niepowtarzalny klimat miasta średniowiecznego z wieloma cennymi dziełami architektury i sztuki.

Read more...

Atrakcje turystyczne

12

Restauracje

14

Hotele

10