Kłęby pary, gwizd zabytkowych lokomotyw i najciekawsze zdobycze techniki czekają na zwiedzających w Jaworzynie Śląskiej. Znajdziecie tutaj ponad 100 jednostek zabytkowego taboru kolejowego – parowozy, lokomotywy spalinowe i elektryczne, wagony, a także całą infrastrukturę do ich obsługi. W podróż po zakamarkach tego niezwykłego miejsca zabiorą Was przewodnicy, którzy kolej mają we krwi. W pasjonujący sposób opowiedzą o historii, smaczkach technicznych i ciekawostkach. 

Jeśli Wasze dziecko ma przysłowiowego bzika na punkcie pociągów, a bajka „Tomek i Przyjaciele” gości na ekranie w Waszym domu – Muzeum Kolejnictwa to obowiązkowy kierunek na wycieczkę. Możliwość przejechania się „Trasą Parowozową”, która jest najatrakcyjniejszą formą prezentacji zbiorów muzealnych to gwarantowana frajda dla dzieciaków. Podczas tej wyprawy, dzieci odnajdą znany im dobrze, uśmiechnięty parowóz Tomek, salę zabaw oraz kolejki z bohaterami z kreskówki.

Przez cały rok kalendarzowy odbywają się tu regularne imprezy i wydarzenia okolicznościowe - Majówka, Nocne Zwiedzanie, Dzień Dziecka, Mikołajki i inne. Jednak największym wydarzeniem, którego co roku wyczekują wszyscy miłośnicy kolei, jest Gala Pary – największa impreza plenerowa poświęcona zabytkom techniki w Polsce!

Podczas dwóch dni można podziwiać zabytkowe lokomotywy parowe w ruchu – w trakcie przejazdów po malowniczych trasach lub podczas manewrów na bocznicy muzealnej.

To jednak nie koniec atrakcji! Swoje bramy otwierają wtedy również inne obiekty – Młyn Hilberta w Dzierżoniowie (największy zachowany młyn w Polsce) oraz Muzeum Technik Rolniczych - położone w XVI-wiecznym, renesansowym dworze w Piotrowicach Świdnickich.

 

Atrakcje turystyczne

12

Restauracje

14

Hotele

10