Niewiele jest w Europie miejsc, gdzie można poczuć klimat średniowiecza. Zamek w Bolkowie to pod tym względem to prawdziwy ewenement. Przechadzając się pośród okazałych murów XIII-wiecznego zamku, niemal słyszymy pobrzękiwania zbroi rycerskiej oraz świst mieczy. Z resztą w cale nie musimy sobie tego wyobrażać. Wystarczy wybrać się tu w czasie któregoś z pikników lub turniejów, organizowanych przez bractwo rycerskie i samemu podpatrzeć życie obozowe średniowiecznego woja.

To jeden z największych tego typu obiektów w Polsce (7600 m²), którego początki silnie powiązane są z władcami Księstwa Świdnicko-Jaworskiego Bolkiem I i Bolkiem II, za panowania których warownia nigdy nie została zdobyta. Zamek powszechnie uznawano wtedy za najpotężniejszy na Śląsku. Jego obronę po raz pierwszy sforsował dopiero król Czech Jerzy z Podiebradu w 1463r. 

Najbardziej charakterystyczną częścią zamku jest okazała wieża, która służy obecnie jako punkt widokowy. Z jej szczytu dostrzeżemy między innymi pobliski Zamek Świny i zapierającą dech w piersiach panoramę Pogórza Wałbrzyskiego.

W dwóch pomieszczeniach renesansowego „Domu Niewiast” utworzono ekspozycję „Budownictwo obronne Księstwa Świdnicko­Jaworskiego”, w ramach której prezentowane są modele innych warowni sudeckich, stare ryciny oraz kopie dawnego uzbrojenia. 

Zamek od wielu lat jest gospodarzem jednego z największych w Europie festiwali rocka gotyckiego. Na tym wydarzeniu porywa nie tylko muzyka, ale też nietuzinkowa oprawa i ucharakteryzowana publiczność. To po prostu trzeba zobaczyć na własne oczy!

 

Atrakcje turystyczne

12

Restauracje

14

Hotele

10