Muzea

Muzeum Cukrownictwa

muzeum cukrownictwaMuzeum Cukrownictwa w Pszennie założone przez Südzucker Polska SA znajduje się na terenie Zakładu produkcyjnego „Cukrownia Świdnica". Wybór miejsca nie jest przypadkowy. Cukrownia położona jest najbliżej pierwszej cukrowni, założonej przez Franza Karla Acharda w 1802 roku w Konarach na Śląsku - kolebki produkcji cukru z buraków cukrowych.

Czytaj więcej...

Żarowska Izba Historyczna

zarowska izbaŻarowska Izba Historyczna, działająca w ramach Gminnego Centrum Kultury i Sportu w Żarowie zainaugurowała swoją działalność 30 września 2010 r. Jej siedzibą jest budynek byłego ŻOK-u, znajdujący się przy ul. Armii Krajowej 40. Dla wszystkich zwiedzających czynna jest w środę w godzinach 10-17 oraz niedzielę w godzinach 11-14. W dni robocze (oprócz piątku) otwarta dla zwiedzających wyłącznie po uprzednim zgłoszeniu telefonicznym i otrzymanym potwierdzeniu z naszej strony. Zwiedzanie ekspozycji jest bezpłatne.

Czytaj więcej...

Muzeum Broni i Militariów

muzeum broniW Świdnicy istnieje jedyne w Polsce, unikatowe całkowicie prywatne Muzeum Broni i Militariów. Placówka ta istnieje od 2001 roku, lecz jej historia sięga roku 1999 kiedy to uzyskała statut nadania od ówczesnego Ministra Kultury. Właścicielem i twórcą muzeum jest Stanisław Gabryś. W Muzeum zgromadzono ponad 1000 sztuk militariów, w tym około 150 sztuk broni strzeleckiej, maszynowej i przeciwpancernej od pierwszych karabinów iglicowych XIX wieku do broni lat pięćdziesiątych XX wieku.

Czytaj więcej...

Muzeum Dawnego Kupiectwa

Muzeum Dawnego Kupiectwa entranceW 1966 r. rozpoczęto w świdnickim ratuszu organizację Muzeum, nie było ono kontynuatorem niemieckiego Muzeum Miejskiego - istniejącego w mieście do końca II wojny światowej. Nowo powstała placówka, zgodnie ze statutem z 1967 r., miała się zajmować gromadzeniem, opracowywaniem, przechowywaniem i konserwacją dóbr kultury z zakresu historii kupiectwa śląskiego, systemów pomiarowych stosowanych na Śląsku oraz badaniem historii Świdnicy i regionu. Specjalizacja ta nawiązywała do dawnych, kupieckich tradycji miasta. 

 

Czytaj więcej...

Muzeum Gross – Rosen

muzeum-gross-rosenGłównym zadaniem Muzeum jest gromadzenie materiałów źródłowych do historii kompleksu KL Gross-Rosen, prowadzenie badań naukowych i upowszechnianie wiedzy historycznej oraz zabezpieczanie pozostałości poobozowych i udostępnianie ich zwiedzającym. Prace prowadzone są w trzech podstawowych działach, a mianowicie: Gromadzenia Zbiorów, Naukowo-Badawczym i Oświatowym. We wrześniu 2005 roku, po wielu latach starań, dzięki Fundacji Kamieniołomy Gross-Rosen wspieranej przez Polsko-Amerykański Fundusz Przedsiębiorczości, teren Muzeum powiększył się o historyczne, skalne wyrobisko, gdzie w czasie wojny pracowali i ginęli więźniowie KL Gross-Rosen. Teren ten uporządkowano, ogrodzono i oświetlono.

Czytaj więcej...

Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku

jaworzynaObecnie muzeum udostępnia ekspozycję obejmującą zabytkowy tabor kolejowy normalnotorowy od roku 1890 do lat 70-tych XX w. Zbiór składa się z ponad 50 lokomotyw (pochodzenia polskiego, niemieckiego, austryjackiego, angielskiego i amerykańskiego), około 50 wagonów oraz żurawi kolejowych i pługu odśnieżnego. Zajmują one aż 1,5 km torów. Poza taborem kolejowym do muzeum przybyły także maszyna parowa, dźwig, kolekcja motocykli Harley-Davidson,.....

Czytaj więcej...

Muzeum Regionalne w Jaworze

muzeum w jaworzeMuzeum Regionalne w Jaworze rozpoczęło swoją działalność w 1929 roku z chwilą przekazania na ten cel budynku przy dzisiejszej ulicy Piłsudskiego przez rodzinę miejscowych patrycjuszy i kolekcjonerów sztuki - Koschwitzów. W obiekcie będącym bezstylową willą znalazły swoje miejsce bogate zbiory, w większości dary jaworskich mieszczan, organizacji cechowych, Bractwa Strzeleckiego m.in. tarcza bractwa kurkowego w Jaworze z 1811r.a także instytucji kościelnych. Było to typowe Muzeum Regionalne, stworzone na wzór szeroko rozpowszechnionej w XIX-wiecznych Niemczech formy gabinetów przyrodniczych i osobliwości.

Czytaj więcej...

Atrakcje turystyczne

12

Restauracje

14

Hotele

10