Inne

Manufaktura Ciukuruku

etykietka ciukurukuManufaktura Ciukuruku to jedyne miejsce w Księstwie, gdzie można nie tylko kupić wyborne, robione na miejscu słodycze z unikatowymi wzorami i smakami, ale także zapisać się na warsztaty i pokazy ręcznego tworzenia cukierków i lizaków.

Czytaj więcej...

Świdnicka Wieża Ratuszowa - Punkt Widokowy

Wieża Ratuszowa w Świdnicy


panoramaRatusz miejski przez wieki był symbolem świetności i zaszczytnych tradycji śląskich miast. Pierwsza wieża ratuszowa zagościła w Świdnicy już w średniowieczu. Przez kolejne wieki ulegająca klęskom żywiołowym i wojnom, wielokrotnie odbudowywana wieża, w latach 1763-65 zyskała swój najbardziej rozpoznawalny kształt. Zdobiła świdnicki Rynek przez 202 lata, aż do feralnego dnia 5 stycznia 1967 r., kiedy po wybiciu przez dzwon kwadransowy godziny 15:15, osunęła się na przyległe budynki.

Czytaj więcej...

Punkt widokowy na wieży zamkowej w Jaworze

Punkt widokowy na wieży Zamku Piastowskiego w Jaworze


wieza zamkowa jaworWybudowany w XIII w. Zamek pełnił funkcję siedziby Piastów Śląskich i Starostów Księstwa Jaworskiego. Wielokrotnie przebudowywany i odbudowywany po zniszczeniach (np. z Wojny Trzydziestoletniej) stracił swój wygląd średniowiecznej warowni. Po zajęciu Śląska przez Fryderyka II Wielkiego od roku 1764 r. aż do 1956 r. pełnił rolę więzienia. W czasie swej świetności przez kilkanaście lat w bibliotece zamkowej przechowywany był bezcenny rękopis Mikołaja Kopernika „O obrotach sfer niebieskich”.

Czytaj więcej...

Winnica świdnicka

wino03W 2001 r. na powierzchni 40 arów powstała w Makowicach (Gmina Świdnica) winnica. W pierwszych latach działalności teren obsadzany był różnymi odmianami. Jednak w miarę zdobywania doświadczeń na kolejnych działkach pojawiły się nowe odmiany winorośli, sprowadzone specjalnie  dla tego siedliska. Dziś winnica zajmuje obszar 3,65 ha na czterech działkach, o zupełnie różnych właściwościach gleby.

Czytaj więcej...

Serownia w Lutomierzu

sery lutomierskie 6 800x600Serowarnia pozyskuje mleko krowie najwyższej jakości od sprawdzonych, lokalnych producentów – rolników z wieloletnim doświadczeniem. Oprócz sprzedaży najwyższej jakości serów, zaprasza również na warsztaty warzenia sera na wesoło - zabawa i edukacja w jednym.

Czytaj więcej...

Atrakcje turystyczne

12

Restauracje

14

Hotele

10