Był to kościół o charakterze obronnym, w stylu romańskim. Można przypuszczać, że jego początki sięgają przełomu XII i XIII wieku, albo i wcześniej, kiedy to Pełcznica należała do Komesa Imbrama- bliskiego doradcy księcia Henryka Brodatego. Obecnie ruina.
Początki obiektu sięgają XII wieku. W 1224 roku drewniany kościółek wraz z wiernymi spalili Tatarzy. Kościół odbudowana w kilka lat po pożarze. Po II wojnie światowej, w czasie renowacji wnętrz odkryto cenne malowidła z XIII- XIV wieku. W 2007 roku został odrestaurowany fresk św. Krzysztofa i barokowy ołtarz główny.
Pierwsze wzmianki dotyczące tego kościoła sięgają lat 1776- 1779. Został zbudowany wg projektu niemieckiego architekta Chrystiana Schultza. Uwagę zwraca wysoka, niespełna 76-metrowa wieża zwieńczająca kościół. We wnętrzu znajdują się zabytkowe organy.
Jego historia zaczyna się w XIII wieku. W 1774 roku pożar zniszczył świątynię. Pozostało jedynie prezbiterium, którego ściany boczne są najstarszą, jeszcze romańską częścią obecnego kościoła. We wnętrzu duże wrażenie robi renesansowy ołtarz i ambona z baldachimem z XIX wieku.